فیلتر شنی

فیلتر شنی (Sand Filter) تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب ورودی می گیرند. در پایین فیلتر های شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

فیلتر های شنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آن ها فیلتر های شنی عمودی با دو سر عدسی است. که به قطر مشخص از ورق فولادی ST-37 (و یا گالوانیزه) به ضخامت اعلامی در ASME برای جداره و بدنه و همچنین ورق به ضخامت اعلامی در ASME، برای عدسی های فوقانی و تحتانی که به روش DOUBLE-DISH ساخته شده که پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی می گردد.

سندفیلتر

فیلتر شنی

درون فیلتر های شنی چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی ۳۵/۱، با دانه بندی زیر از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای ۹۵% باید وجود داشته باشد .

سیلیس نمره یک ازقطر ۵/۰ میلی متر تا ۵/۱  میلی متر.

سیلیس نمره دو  از قطر ۲  میلی متر تا ۵/۳ میلی متر.

سیلیس نمره سه  از قطر ۴  میلی متر تا ۸ میلی متر.

سیلیس نمره چهار از قطر ۸  میلی متر تا ۱۲ میلی متر

شن هایی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می کنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را می گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. در هر صورت در اکثر فیلترهای شنی فشاری از رنج دانه های ۰٫۲ تا ۱٫۲ میلی متر استفاده می شود. ذرات بزرگتر از ۱۰۰ میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند. دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل  عمق بستر شن حدودا ۰٫۶ تا ۱٫۵ متر بسته به کاربرد مختلف می باشد. طراحی فیلترهای شن و ماسه نشان می دهد که باید با حداکثر سرعت جریان ۱۰gpm/ft2 کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت لازم را می توان محاسبه کرد. نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود.

 زمان شستشوی معکوس

در طول فیلتراسیون به مرور ذرات معلق سطح موثر ذرات شنی ( خلل و فرج ) را اشغال می کنند و بازده و عملکرد فیلترهای شنی را با مشکل مواجه می سازند جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج باعث افزایش افت فشار می گردد که اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید باید بستر را به صورت معکوس شستشو داد بالاترین افت فشار با کوچکترین ذرات فیلتر یا عمیق ترین بستر و یا بالاترین سرعت فیلتراسیون بدست می آید .

نحوه عمل شستشوی معکوس  Back wash

Backwash  یا همان شستشوی معکوس در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلتر شنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده به فاضلاب منتقل می شود.

 برای شستشوی معکوس باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد. معمولا شستشوی معکوس در حدود  ۲ تا ۳ دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان back wash بای پس پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را ۳۰ تا ۶۰  ثانیه روشن کرد تا مطمئن شویم که تمام آب کثیف در شستشوی معکوس به فاضلاب

رفته و وارد اآب ورودی نمی گردد. پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فیلتر دوباره به تصفیه کردن آب ورودی  مشغول می شود.

گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور می فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن می باشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه می شود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم می کند، لوله برگشت به استخر را می بندد و لوله خروجی را باز می کند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

ویژگی فیلتر شنی تحت فشار

قابلیت تحمل فشار تا  ۱۰بار

مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج

استفاده از ۴ لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی

قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

مزیت فیلتر شنی تحت فشار

راهبری ساده

سرعت بالا در تصفیه

هزینه نگهداری کم

هزینه اولیه مقرون به صرفه

نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

فیلترشنی

کاربرد فیلتر های شنی تحت فشار

استخرهای شنا

صنایع شیشه

صنایع رنگ

صنایع غذایی و صنایع نساجی

صنایع شیمیایی و کاغذ سازی

صنایع فولاد و فلزات

تصفیه خانه های آب و فاضلاب

نیروگاهها ، پتروشیمی و پالایشگاه ها

کلیه سیستم های حرارتی و برودتی